TEKEL TÜTÜNÜ

  • -

TEKEL TÜTÜNÜ

TEKEL TÜTÜNÜ

 Türkiye genelinde yetiştirilen tütünler arasında birçok farlı ürün bulunmaktadır. Bu ürünler arasında ise sulu ve susuz olarak yetiştirilen tütünler olmak üzere 2 farklı başlık altında inceleyebileceğimiz tütünler mevcuttur.

Susuz Tütün Nedir?

 Susuz tütün denilen tütünler genel olarak tarlaya ekildiklerinden sonra sadece güneş ışınları ile yetiştirilen ve bu büyüme esnasında dışarıdan herhangi bir sulama işlemi yapılmadan büyütülen tütünlerdir. Bu yetişme işlemi sonucunda direk tütün işleme fabrikaları tarafından satın alınan bu tütünler fabrikada işlenerek satışa hazır hale getirilmektedir. Burada önemli olan şey ise susuz yetişen bir tütünü sigaraya sararak içtiğinizde dumanı dışarı gelmeyen bir tütün olmasıdır.

Sulu Tütün Nedir?

 Sulu tütün ise güneş ışınlarının yanı sıra sulama şeklinde büyütülen tütün çeşididir. Bu tütün çeşitleri arasında en bilindik olanları ise Adıyaman Tütünü ve Çelikhan tütünü olmaktadır.

Tekel tütün ürünleri

 Değişik markalar ve farklı katkı maddeleri ile satışa hazırlanan tekel tütünleri işlenerek müşterilere servis edilmektedir. Bu tütünler arasında en çok sevilenleri ise çikolata aromalı tütünler başta olmak üzere, captainblack, golden virgina tütünleri gelmektedir. Bunların yanı sıra işlenmiş tekel ürünlerine örnek vermek gerekirse 2005 tekel tütünü ve toroz 2005 tütünü en çok tercih edilen tekel tütünleri arasında yer almaktadır.

İşlenmiş tütünlerin hemen hemen hepsinde ortalama olarak 1 kilogram için en az 50 paket edecek kadar sigara çıkmaktadır. Bu tütünler işlendikleri için etrafa pis koku yaymaz ve boğazı yakmazlar. Bu tütünlerin hepsi orijinal paketler halinde satışa sunulmaktadır. Ayrıca bu tütünlerde orijinal TPDAK satış belgesi olduğu için merdiven altı ürünler ile arasındaki kalite farkı içen bir müşteri tarafından çabucak anlaşılacaktır. Bu tütünler ayrıca kilogram halinde satılarak müşterilere sunulmaktadır ve bu konuda yasal olarak herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra işlenmemiş olan Adıyaman tütünü ise henüz bir yasal düzenlemeden geçmediği için satışı yapılamamaktadır.

Çelikhan Tütünü

 Tekel tütünleri arasında Parlement tütününe içim olarak en çok benzeyen Çelikhan tütünü maliyet olarak da parlement sigarasından daha ucuza gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tekel Tütün Fiyatları başlıklı makalemizde Tekel Tütün Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.


REFERANSLAR

Tütün Satın Alırken Neye Dikkat Etmeliyim ?

Web sitelerinden tütün satın alırken yorumlara ve referanslara bakınız araştırmadan Çelikhan tütünü almayınız . Bizler yılların tecrübesi ile web sitemizdeki yorumlar ile Adıyaman’da güvenilir bir esnaf olmak yolunda yürümekteyiz , bizden almış olduğunuz Adıyaman tütünü veya Çelikhan tütünülerini size ulaştıktan sonra 3 gün içinde geri iade veya değişim yapabilirsiniz . Web sitemize orjinal facebook profileri ile müşterilerimiz tarafından yorumlar yapılmaktadır . Not facebook plotikası gereği web sitelerine yapılan yorumları anca yorum yapan kişi kaldırabilir bizim yorum kaldırma yetkimiz bulunmamaktadır .

FACEBOOK İLE MÜŞTERİ YORUM VE REFERANSLARIMIZ

Açık Tütün Fiyatları

Adıyaman tütünü fiyatları talep ve arz doğrultusunda değişmektedir , açık tütün fiyatları genelde tütün ekimine doğru yükselmektedir açık tütün fiyatları hasat zamanı düşmektedir.
Perakende Adıyaman Tütünü Fiyatları

Tütün Çeşitleri

Tütün çeşitleri olarak Adıyaman tütünleri 3 sınıfa ayrılmakta Çelikhan tütünleri de 3 sınıfa ayrılmaktadır , Adıyaman tütünü çeşitleri arasında en iyisi üst yaprak anaç Çelikhan tütünü özel dağdır ve kendi üretimimiz olan Çelikhan tütünlerinden küba tütünü , işlenmiş tütün veya dökme tütün veya tekel tütünü Parlement diye bilinen tütün çeşidimiz mevcuttur bu tütün piyasada bulunan en iyi dökme tütündür , Web sitemizden tütün satın al butonuna tıklayarak resimlerine bakıp inceleyebilirsiniz .

Kaliteli Tütün

Bir tütünün kaliteli olup olmadığını anlamak aslında çok basittir. En başta aradığınız tütünün nasıl bir özelliğe sahip olması gerektiğini düşünüyorsunuz buna karar verin. Piyasada en kaliteli tütün denilince akla ilk olarak her zaman akla Adıyaman Çelikhan Tütünüdür. Nedeni ne diye sorduğunuzu duyar gibiyim hemen açıklayalım. Açık Tütünler temel olarak ikiye ayrılmaktadır. İthal tütünler ve Doğal Tütünler. Özellikle ithal tütünleri direk atlayalım çünkü içerisinde birden fazla koruyucu madde içermektedir. Bu içerdikleri maddeler raf ömrünü arttırmakta fakat kaliteden büyük ölçüde israf da ettirmekte. Doğal tütünler arasında bir kalite sıralaması yapmak gerekirse, Adıyaman Çelikhan Tütünü birinci sırada, Adıyaman Tütünü ikinci sırada ve üçüncü sırada ise Bitlis Tütünü yer almaktadır.

En Kaliteli Tütün

Adıyaman tütünü Adıyaman’da mevsim ve toprağın atonomik yapısından dolayı en kaliteli tütün Çelikhan ilçesinde yetişmekte olup Çelikhan Algan tütünü ve Çelikhan Bulam tütünü diye markalaşmıştır . Kaliteli tütün olarak sarma tütün kategorisinde Çelikhan tütünü halk arasında Marlboro çeşitleri,Parlement tütünü veya marlboro tütünü olarak nitelendirilmektedir .

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

En başta bir tütünün kaliteli olup olmadığını anlamanız için rengine bakmanız lazım. Renk faktörü tütünün kalitesi hakkında bir çok bilgiyi size sağlar fakat bu bilgiler türü etkilemez. Adıyaman Çelikhan Tütününü kendiniz bile üretseniz uzun süre açık da durduğu zaman nemini kaybeder kurur ve kararır yani " Geçen Adıyaman içtim simsiyahtı bakmayayım" gibi düşüncelere kapılmamalısınız. Kül rengi ne kadar beyaz ise o kadar taze ve tatlıdır. Rengi sarıya çalan kahverengi olmalıdır. Damar ve Toz Oranız minimum düzeyde olmalıdır. Eğer satın alacağınız Tütün Adıyaman Çelikhan tütünü ise dikkat etmeniz gereken bir konu daha var ki bu da kokusu. Adıyaman Çelikhan Tütününün kendine has bir kokusu vardır. Yoğun şekilde bal kokmalıdır. Farklı bir tütün tercih edecekseniz kokusu sizi boğmamalıdır. Bu bahsedilen koku yakılmadan öne paket içerisinde ki kokusudur. Bu faktörlere dikkat ederek sizde kendi damak tadınıza göre en kaliteli tütünü bulabilirsiniz.